Blog

Kateřina na Hukvaldech

Vítám Vás na svém blogu o výuce jazyků, kterým bych ráda propojila svět studentů a lektorů.

Studenti často nerozumí aktivitám, které lektoři na hodinách dělají, nebo si nedokáží představit, co vše práce lektora obnáší. Lektoři zase občas zapomínají, jaké to bylo být studentem se vším, co k tomu patří. Oběma skupinám bych tedy ráda věnovala tento blog, který nabízí vhled do pozadí lektorské práce a zároveň se věnuje i tipům pro studenty.

Podrobněji to znamená, že (především) studentům bych zde ráda nabídla články umožňující hlubší vhled do problematiky vedení výuky, vysvětlení smyslu některých lektorských aktivit a v neposlední řadě také tipy pro samotné studium cizích jazyků. (Nejen) lektorům pak věnuji články ohledně metodologie či různých přístupů k řešení běžných lektorských situací. Všichni čtenáři pak mohou sledovat různé příběhy a komické situace, na něž je lektorské povolání obzvlášť bohaté. Krátké střípky sesbírané na mých hodinách pak najdete na konci každého článku.

Blog je psán česky (kromě krátkých střípků z hodin). Je to z toho důvodu, aby z něj mohli mít užitek i studenti ostatních jazyků. Pokud vás některý z článků zaujme, budu ráda, pokud mi napíšete svou vlastní zkušenost s danou problematikou. Kontaktovat mě můžete přes formulář umístěný na záložce Kontakt.

Chcete-li dostávat upozornění, když vyjde nový článek na blogu, sledujte mě na INSTAGRAMU: @jazyky_s_katkou

Doufám, že tímto blogem přispěji k většímu porozumění mezi lektory a studenty a tím i k větší radosti z učení!

Pod pokličkou lektorské práce - rozhovor Hanky Soběslavské s mou maličkostí :)

pod_poklickou_prace_lektora_moment2.jpg
18. 11. 2021

Zajímají-li vás podrobnosti o lektorské práci, pusťte si rozhovor, který se mnou vede má kolegyně Hanka Soběslavská, lektorka španělštiny. Co všechno lektorská práce obnáší? Jaké jsou nejčastější mýty o naší práci? Jak se liší představy od reality? Jak a proč se lektoři spcializují a co to může znamenat pro studenty? Tato a další témata v rozhovoru důkladně probereme :)

Lektorka ŘIDIČKOU (O-OU)

lektorka_ridickou.jpg
20. 10. 2021

Práce lektora zahrnuje mimo jiné přesouvání se od jednoho studenta (či skupiny studentů) ke druhému. A jelikož spousta firemních kurzů probíhá přímo v továrnách či kancelářských budovách daných společností a přemísťování se hromadnou dopravou či pěšky je časově náročné, dříve či později začne většina lektorů řešit nutnost pořídit si auto a začít řídit. Pro některé to není žádný problém. Pro mě je ale řízení auta stále zdrojem překvapivých až absurdních situací (a pro studenty je mé řidičské umění nevysychajícím zdrojem zábavy).

Dárky od studentů

darky_od_studentu.jpg
6. 10. 2021

Každý si asi pamatuje, jak nesl na konci školního roku paní učitelce kytku nebo nějakou jinou pozornost. A já jsem si vždycky říkala, jak to musí být super, když paní učitelka odchází domů s tak obrovskou kyticí, a že by se mi to taky líbilo. A pak jsem se stala lektorkou, což je sice taky „paní učitelka“, ale tak trochu jiná. A s dárky od studentů to je taky trochu jinak, než jsem si představovala...

Jak si PŘESNĚ vypočítat výši mateřské (návod pro OSVČ) plus jedna vychytávka pro stanovení výše rodičovského příspěvku

jak_si_presne_vypocitat_vysi_ppm_jako_osvc.jpg
22. 9. 2021

V tomto článku se dozvíte, jak si přesně vypočítat výši mateřské (PPM - peněžité pomoci v mateřství) pracujete-li jako OSVČ, což je případ většiny lektorů. Také se dozvíte pár tipů ohledně rodičovské dovolené a rodičovského příspěvku - na co si dát pozor a jak si tento příšpěvek nastavit co nejvýhodněji.